Jak kupić wymarzone mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Zakup mieszkania lub domu z kredytem hipotecznym to złożony proces, który na każdym etapie wymaga dokładnej analizy i dobrego przygotowania. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak krok po kroku stać się właściciel własnych czterech kątów z pomocą kredytu hipotecznego.

1. Oszacowanie zdolności kredytowej

Na początek warto zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na comiesięczną ratę kredytu, jak długo chcemy go spłacać oraz jaka będzie wysokość wkładu własnego. Na tej podstawie możemy zorientować się, na jaki kredyt, a zatem, na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić. Banki obliczają ocenę zdolności kredytowej na podstawie wielu czynników jak wysokość dochodów, wiek kredytobiorcy i wiele innych.

2. Poszukiwanie wymarzonego domu lub mieszkania

Na tym etapie nie należy się śpieszyć, a przede wszystkim warto negocjować cenę zaproponowaną przez dewelopera czy obecnych właścicieli mieszkania.

3. Wybór oferty kredytu hipotecznego

Dokładnie przeanalizujmy oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i wysokość prowizji, opłat za uruchomienie kredytu, konieczności zakupu dodatkowego ubezpieczenia czy dodatkowych produktów bankowych.

4. Kompletowanie dokumentów

Żaden bank nie udzieli nam kredytu, dopóki nie dostarczymy mu teczki pełnej niezbędnych dokumentów, w tym:

  • dowodu osobistego,
  • drugiego dowodu tożsamości (prawo jazdy, paszport),
  • w przypadku małżeństw posiadających rozdzielność majątkową – dokumentów potwierdzający ten stan,
  • orzeczenia sądu w przypadku małżeństw w separacji bądź po rozwodzie,
  • zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wyciągu z konta bankowego za ostatnie 6 lub 12 miesięcy,
  • deklaracji PIT37,
  • umowę o pracę lub świadectwa pracy.

5. Podpisanie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej

Umowa przedwstępna polega na zobowiązaniu się obu stron do zawarcia umowy w przyszłości. Ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Koniecznie zadbajmy, aby znalazła się w niej cena sprzedaży naszej wymarzonej nieruchomości. Przy zawieraniu umowy przedwstępnej zazwyczaj wnosi opłatę w formie zaliczki lub zadatku.

6. Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny do banku

Na tym etapie nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć wniosek i wszystkie wymagane dokumenty do banku i czekać na decyzję. Bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej, ale często można otrzymać ją już po mniej więcej tygodniu.

7. Wydanie projektu umowy kredytowej

Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o kredyt hipoteczny, zostanie nam wydany projekt umowy kredytowej, z którą musimy się dokładnie zapoznać. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub coś jest dla nas niezrozumiałe, jest to ostatni moment, aby się o wszystko dopytać i doprecyzować.

8. Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli wszystkie zapisy umowy są dla nas jasne, możemy podpisać umowę kredytową.

9. Zawarcie umowy przeniesienia własności

Na tym etapie podpisujemy umowę, na mocy której stajemy się właścicielami nieruchomości.

10. Uruchomienie kredytu

Ostatnim krokiem jest uruchomienie kredytu przez bank, czyli przelanie pieniędzy na konto poprzedniego właściciela mieszkania lub developera.