Czym jest kredyt hipoteczny?

Planujesz zakup domu lub mieszkania, ale nie masz wystarczających oszczędności? Czas sięgnąć po kredyt hipoteczny.

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jednym z podstawowych produktów bankowych, który udzielany jest w celu sfinansowania zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej. To długoterminowy kredyt bankowy, przyznawany nawet na okres 40 lat, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku. Innymi słowy, w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, bank może przejąć nieruchomość, na zakup której został on udzielony.
Kredyt hipoteczny jest przyznawany na jasno sprecyzowany cel, choć nie zawsze musi być to zakup mieszkania. Wniosek o kredyt hipoteczny można założyć również, np. gdy planujemy remont czy zakup działki.
Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami kwota kredytu nie może być wyższa niż 85% wartości nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jednym z tańszych produktów finansowych, oferowanych przez banki. Mimo to na jego koszt wpływa wiele czynników, których wysokość różni się w zależności od banku. Po pierwsze, koszt kredytu hipotecznego zależy od oprocentowania, które wynika ze stóp procentowych WIBOR oraz polityki samego banku. Po drugie, za udzielenie kredytu hipotecznego banki naliczają prowizję i opłatę przygotowawczą, które najczęściej uzależniona są od wysokości kredytu. Do tego dochodzą składki ubezpieczeniowe, czy pokrycie kosztów rzeczoznawcy wyceniającego nieruchomość.
Wiele banków razem z kredytem hipotecznym sprzedaje inne produkty finansowe, takie jak konto osobiste, kartę kredytową czy dodatkowe ubezpieczenie. Pamiętajmy, że za korzystanie z nich również naliczane są opłaty i powinniśmy doliczyć je do kosztów kredytu, przy porównywaniu ofert różnych banków.

Waluta kredytu

Obecnie nie ma innej możliwości, niż zaciągniecie kredytu w innej walucie niż ta, w której zarabiamy lub posiadamy większość oszczędności. Co więcej, większość banków działających na polskim rynku nie udziela kredytów hipotecznych w innej walucie niż złotówki, nawet jeśli kredytobiorca otrzymuje wynagrodzenie w euro.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

Na kredyt hipoteczny mogą przede wszystkim liczyć osoby, posiadające oszczędności, które pozwolą im sfinansować tzw. wkład własny, który zazwyczaj stanowi 20-40% wartości nieruchomości. Uzyskanie kredytu bez wykładania prywatnych środków jest jednak możliwe, pod warunkiem, że dokonamy jego zabezpieczenia na innej nieruchomości.

Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli naszych możliwości finansowych co do spłaty comiesięcznych rat kredytu w danej wysokości. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak wysokości uzyskiwanych dochodów, koszty życia, liczba osób na utrzymaniu czy dotychczasowe zobowiązania.
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na zakup wymarzonej nieruchomości. Jednak zanim po niego sięgniemy i zwiążemy się z konkretnym bankiem na długie lata, warto dokładanie przeanalizować różne oferty lub zgłosić się do odpowiedniego doradcy kredytowego.